Historia

Miejsce, w którym obecnie znajduje się Galeria Zaspa ma długą i ciekawą historię sięgającą lat 20-tych XIX wieku. W 1820 roku na tych terenach został utworzony ośrodek ćwiczeń wojsk pruskich, a 100 lat później powstały budynki, które pełnił funkcję dworca lotniczego Gdańsk-Wrzeszcz oraz hangarów lotniczych. Co ciekawe, nasz obecny przewoźnik narodowy zapoczątkował swoją działalność właśnie na tym lotnisku pod pierwotną nazwą Aerolloyd. Była to pierwsza polska linia lotnicza, która w 1925 roku zmieniła nazwę na Polska Linia Lotnicza Aerolot, a trzy lata później na znane wszystkim Polskie Linie Lotnicze LOT.

photo1
photo2

W czasie II wojny światowej lotnisko na Zaspie było jedną z najważniejszych baz lotniczych Luftwaffe na Pomorzu. Silnie broniony przez hitlerowców port lotniczy uniknął najcięższych bombardowań i zniszczeń. Po wojnie lotnisko dynamicznie się rozwijało i przeżywało swój rozkwit będąc jednym z najważniejszych portów lotniczych w Polsce.
Niestety na początku lat 70-tych ubiegłego wieku los lotniska był już przesądzony. Ostatni samolot pasażerski wystartował z Wrzeszcza 30 marca 1974 roku.

photo3

A na terenie lotniska stworzono zajezdnię autobusową, która funkcjonowała przez kolejnych 20 lat. W zajezdni parkowały najpopularniejsze wtedy autobusy marki Jelcz, nazywane potocznie „ogórkami”.

photo4

Pod koniec lat 80tych miejsce ponownie zmieniło funkcję. 14 grudnia 1987 uzyskano pozwolenie na budowę Centrum Handlowego ETC Gdańsk, które stało się pierwszym, nowoczesnym obiektem handlowym w Gdańsku i z drobnymi modernizacjami funkcjonowało aż do 2015 roku.
Galeria Zaspa pielęgnuje historię miejsca i nawiązuje do niej w swojej architekturze. Zachowany został pierwotny kształt budynku nawiązujący do dawnego hangaru lotniczego oraz więźba dachowa. Słupy znajdujące się w Galerii są stylizowane na skrzydła samolotu, a na ścianach znajdują się grafiki z historycznymi zdjęciami. Także nowe logo Galerii Zaspa nawiązuje do historii miejsca, wykorzystując motyw skrzydeł samolotu, jako odniesienie do pierwotnych funkcji jakie pełnił budynek.